Apie epilepsiją ir COVID-19

Ar epilepsija didina riziką susirgti COVID-19 (koronavirusine) infekcija?
Daugelis epilepsija sergančių žmonių vartodami vaistus priepuolių nepatiria (arba jie pasikartoja retai) ir neturi kitų sveikatos sutrikimų. Turimi duomenys rodo, kad epilepsija nėra susijusi su didesne rizika užsikrėsti ir sirgti sunkesnės eigos COVID-19 infekcija.
Nėra įrodymų, kad epilepsija sergančių asmenų imuninė sistema būtų silpnesnė. Tačiau tam tikros epilepsijos rūšys, priežastys ar gretutiniai sveikatos sutrikimai gali būti susiję su imuninę sistemą pažeidžiančiais veiksniais.
! Dabartinė situacija kelia nerimą, kurį svarbu suvaldyti. Lėtinis stresas silpnina imunitetą.

Kokie veiksniai didina COVID-19 riziką epilepsija sergantiems asmenims?
Vaistai, kurie skiriami epilepsijos priepuoliams gydyti, gali veikti ir imuninę sistemą (pavyzdžiui, AKTH, steroidai, everolimuzas, imunoterapija).
! Dauguma vaistų nuo epilepsijos neturi įtakos imuninei sistemai.
Asmenims, kurie turi judėjimo ar rijimo sutrikimų, dažnai serga kvėpavimo takų infekcijomis, yra didesnė kvėpavimo sutrikimo grėsmė ir jiems gali prireikti daugiau pagalbos. Pavyzdžiui, dėl maisto ar skysčių patekimo į plaučius (aspiracijos) yra didesnė pneumonijos rizika. Šiuo metu laikoma, kad asmuo nepriklauso didesnės rizikos grupei, jei neturi rijimo ar kvėpavimo funkcijos sutrikimų, ir jo imuninė sistema nepažeista.

Ar vaistai nuo epilepsijos didina COVID-19 riziką?
Nėra įrodymų, kad vaistai nuo epilepsijos didina COVID-19 riziką. Jei kyla klausimų dėl paskirtų vaistų, jokiu būdu nenutraukite jų vartojimo nepasitarę su gydytoju.
! Vaistus nuo epilepsijos būtina vartoti reguliariai.

Ar COVID-19 gali sukelti epilepsijos priepuolius?
Šiuo metu nėra duomenų, kad koronavirusas sukelia epilepsijos priepuolius. Tačiau asmenims, sergantiems epilepsija, priepuolius gali išprovokuoti infekcija, karščiavimas (ypač vaikams) ar miego trūkumas. Liga organizmui sukelia fizinį ir emocinį stresą, todėl epilepsijos priepuoliai gali padažnėti.
Jei epilepsijos priepuolius provokuoja temperatūra, reikėtų anksčiau skirti karščiavimą mažinančių vaistų (pirmenybę teikiant paracetamoliui, nors, dabar turimais duomenimis, ibuprofeno vartojimas nesusijęs su sunkesnės eigos COVID-19 infekcija).
! Šalių, kuriose COVID-19 protrūkis prasidėjo anksčiau, patirtis rodo, kad daugumai epilepsija sergančių žmonių priepuoliai dėl COVID-19 infekcijos nepadažnėja.

Ką daryti, jei pasikeičia epilepsijos priepuolių dažnis ar pobūdis?
Šiuo metu būtų gerai be svarbios priežasties nekviesti greitosios medicinos pagalbos ir nevykti į skubios pagalbos skyrių.
! Pirmiausiai susisiekite su savo šeimos gydytoju ar gydytoju specialistu.
Nevažiuokite į gydymo įstaigą iš anksto nesusitarę – tai didina riziką Jums patiems ar kitiems užsikrėsti virusu. Šiomis aplinkybėmis galima konsultuotis nuotoliniu būdu (telefonu), pasitarti dėl vaistų dozių keitimo, o gydytojas gali išrašyti elektroninius receptus.

Kada reikėtų vykti į skubios pagalbos skyrių?

  • Epilepsijos priepuolis su sąmonės sutrikimu tęsiasi ilgiau nei 5 minutes ir namie neturite pirmajai pagalbai skirtų vaistų.
  • Epilepsijos priepuolis tęsiasi ir sušvirkštus pirmajai pagalbai skirtų vaistų.
  • Jei po epilepsijos priepuolio išlieka kvėpavimo sutrikimas ar asmuo patyrė sunkų sužalojimą priepuolio metu.

Ką reikėtų žinoti dėl gydymo, jei sergantis epilepsija asmuo užsikrėstų COVID-19?
Viruso sukeltus simptomus paprastai galima numalšinti nereceptiniais vaistais. Kai kuriais atvejais gydytojai rekomenduoja priešvirusinius vaistus, antibiotikus ar kitą specifinį gydymą. Daliai priešvirusinių preparatų būdinga sąveika su vaistais nuo epilepsijos, todėl sumažėja pastarųjų efektyvumas arba atsiranda šalutinis poveikis.
! Turėkite vartojamų vaistų nuo epilepsijos sąrašą, kad gydytojas ar vaistininkas galėtų parinkti tinkamus vaistus, neturinčius sąveikos su vartojamais preparatais.


Prof. Rūta Mameniškienė
Parengta pagal:
https://www.epilepsy.com/article/2020/3/concerns-about-covid-19-coronavirus-and-epilepsy
https://www.epilepsysociety.org.uk/epilepsy-and-coronavirus-covid-19-faqs
https://www.dravet.org.uk/news/coronavirus-advice/
https://www.theabn.org/news/495261/ABN-Guidance-on-COVID-19-for-people-with-neurologicalconditions.htm
https://www.ilae.org/patient-care/covid-19-and-epilepsy