Nėštumas ir epilepsija: ką turime žinoti?

Epilepsija nėštumo metu reikalauja ypatingo dėmesio. Dauguma epilepsija sergančių moterų susilaukia sveikų kūdikių, tačiau reikalingas išskirtinis dėmesys ir atsarga nėštumo metu. Štai ką jūs turite žinoti.

Ar sergant epilepsija sunkiau pastoti?

Kai kurie vaistai, vartojami epilepsijai gydyti gali įtakoti nevaisingumą. Tačiau yra vaistų, kurie gali sumažinti hormoninių kontracepcijos priemonių veiksmingumą.

Kaip epilepsija veikia nėštumą?

Epilepsijos priepuolis nėštumo metu gali sukelti:

  • Fetalo širdies ritmo sulėtėjimą;
  • Sumažėjusį deguonį vaisiui;
  • Priešlaikinį placentos atskyrimą nuo gimdos (placentos atsitraukimas) arba persileidimą dėl traumos priepuolio metu;
  • Priešlaikinį gimdymą.

Ar ištinka epilepsijos priepuoliai nėštumo metu?

Moterų organizmai skirtingai reaguoja į nėštumą. Daugumai nėščių moterų, sergančių epilepsija, priepuoliai išlieka tokie patys. Kai kurioms, priepuoliai gali tapti retesni. Moterys, kurių miegas yra nepilnavertis ar jei nevartoja vaistų nuo epilepsijos (VNE), kaip nurodo gydytojas, nėštumo metu gali kilti daugiau priepuolių.

Apie vaistus

Vaistai, vartojami nėštumo metu, gali turėti įtakos kūdikio vystymuisi. Gimdymo sutrikimai – nervinių vamzdelių defektai, skeleto sutrikimai ir įgimti širdies bei šlapimo takų defektai – yra keli galimi šalutiniai poveikiai, susiję su priešepilepsiniais vaistais. Rizika didėja, jei vartojama didelė vaistų dozė ar daugiau kaip vienas VNE.

Jei nepatiriate priepuolių devynis mėnesius iki nėštumo, yra mažesnė tikimybė, kad ir nėštumo metu ištiks priepuoliai. Jei nepatiriate epilepsijos priepuolių nuo dvejų iki ketverių metų, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros gydytoju dėl galimybės nutraukti vaistų vartojimą.

Tačiau daugumai moterų reikia tęsti gydymą nėštumo metu. Planuojant nėštumą ir jo metu gydytojas, atsižvelgęs į ligos tipą ir priepuolių dažnumą, nustatys tinkamiausius vaistus ir jų dozes.

Kaip pasirengti nėštumui?

Prieš planuodama nėštumą apsilankykite pas ginekologą, kuris rūpinsis jumis nėštumo metu. Taip pat apsilankykite ir pasitarkite su šeimos gydytoju ar neurologu. Medikai įvertins sveikatos būklę, apsvarstys gydymo pakeitimus, kurie gali būti reikalingi planuojant nėštumą.

Jei dažnai pasireiškia priepuoliai, gali būti rekomenduojama palaukti, kol pavyks geriau kontroliuoti ligą.

Vartokite VNE kaip nurodė gydytojas. Neeksperimentuokite ir nevartokite vaistų savavališkai mažindami jų dozę ar nutraukdami vartoti. Nekontroliuojami priepuoliai gali kelti didesnį pavojų jūsų kūdikiui nei bet kokie vaistai.

Taip pat svarbu pasirinkti sveiką gyvenimo būdą:

  • Valgyti sveiką maistą;
  • Vartoti vitaminus (pagal poreikį, atlikus kraujo tyrimus);
  • Skirti pakankamai laiko miegui;
  • Vengti rūkymo, alkoholio, kofeino, narkotinių medžiagų.

Ar reikia daugiau folio rūgšties nei kitoms nėščioms moterims?

Folio rūgštis padeda išvengti nervinių vamzdelių defektų, sunkių smegenų ir nugaros smegenų sutrikimų. Sveikatos priežiūros specialistas rekomenduos vartoti didesnę dozę folio rūgšties prieš tris mėnesius iki planavimo pastoti ir viso nėštumo laikotarpiu.

Ko tikėtis apsilankymų metu pas gydytoją?

Nėštumo metu turėsite dažnai lankytis pas sveikatos priežiūros specialistą. Apsilankymų metu bus tikrinamas jūsų svoris ir kraujospūdis, atliekami kraujo tyrimai.

Jei vartojate VNE, jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti paskutinį nėštumo mėnesį vartoti vitamino K papildus.

Ką daryti, jei nėštumo metu ištinka epilepsijos priepuoliai?

Daugelis moterų, kurios nėštumo metu patiria priepuolius, susilaukia sveikų kūdikių. Patiriant priepuolius, būtinai praneškite savo sveikatos priežiūros specialistui. Gydytojas gali pakoreguoti vaistų vartojimą. Jei per pastaruosius kelerius nėštumo mėnesius patirsite dažnus priepuolius, gali būti skiriamas stacionarus gydymas ir stebėjimas ligoninėje.

Kaip galiu būti tikra, kad kūdikis vystosi gerai?

Sveikatos priežiūros specialistas stebės jūsų kūdikio sveikatą nėštumo metu. Gali būti dažnai atliekami ultragarso tyrimai stebėti jūsų kūdikio vystymąsi. Gali būti rekomenduojama atlikti kitus prenatalinius tyrimus.

Gimdymas

Daugelis nėščių moterų, sergančių epilepsija, pagimdo kūdikius be komplikacijų.

Jei per trečiąjį nėštumo trimestrą patiriate priepuolius, tai traukuliai gali ištikti ir gimdymo metu. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas rekomenduos tinkamiausią gimdymo būdą, kad gimdymo metu išvengtumėte padidėjusios priepuolių rizikos.

Jei VNE dozė buvo pakeista dėl nėštumo, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu dėl vaistų vartojimo po gimdymo.

Ar galima žindyti kūdikį?

Daugeliui moterų, kurios serga epilepsija ir vartoja VNE, žindyti yra rekomenduojama.
Prieš gimdymą galimą kūdikio žindymą aptarkite su gydytoju. Kartais rekomenduojama keisti vaistus.


Skaitykite daugiau  www.standardmedia.co.ke