Sergate epilepsija – tai kas!

Epilepsija yra neurologinė būklė, kuri, kaip manoma, pasireiškia 0,5-1% gyventojų. Pasak Neurologijos departamento, Jinnah antrosios pakopos medicinos centro, Karačyje vienas iš šimto Pakistane sergančių pacientų serga epilepsija ir tai įvairiais būdais įtakoja bent 5 šeimos narius.

Epilepsija yra staigūs nervinių ląstelių elektriniais iškrūviais, kurie nulemia laikiną sąmonės, elgesio, emocijų, motorikos, jutimų ar suvokimo sutrikimą.

Deja, dėl netinkamos informacijos apie šią ligą daugelyje šalių ji stigmatizuojama.

Jinnah Postgraduate Medical Center“ (JPMC) buvo surengta spaudos konferencija, kurios tikslas – supažindinti su epilepsija, norint pristatyti stereotipus apie ligą. Pasak prof. Dr. Hasano Azizo, „Dažnai žmonės turi klaidingą įsitikinimą, kad epilepsijos priepuolis yra „piktosios dvasios“ ar „antgamtinių būtybių“ apsėdimas. Tai nėra užkrečiama ir retai paveldima liga bei neturi įtakos sergančiojo intelektui. Žmogus gali normaliai gyventi, jei tinkamai vartoja nustatytus vaistus, rūpinasi savo mityba ir miegu.“ Žmonės, sergantys epilepsija, yra visiškai pajėgūs gyventi normaliai.

Yra daugybė garsių asmenybių, tokių kaip Niutonas, Tolstojus, Sokratas, Da Vinči, mūsų pačių Abdul Sattar Edhi, Nadia Jamil ir Suhaee Abro, kurie sirgo epilepsija.

2011 m. aktorei ir dviejų jaunų berniukų motinai Nadia Jamil diagnozuota epilepsija. Ji neleido ligai savęs įveikti „Kaip aktorė, aš visada turiu būti pasiruošusi darbui, o kaip motina visada turiu būti energinga. Iš pradžių buvo užvaldęs panikos jausmas, o mano kūnas riboja mane, kaip ir sergančius astma ar diabetu. Vaistai man padeda. Aš gaminu maistą, tvarkausi, važinėju dviračiu, dirbu ir važinėju su berniukais be baimės. Epilepsija gali būti kontroliuojama vaistiniais preparatais ir rūpinantis tinkamu gyvenimo būdu. Tai nėra liga, tai yra būklė, kurią galima kontroliuoti, jei rūpinsiesi savimi“, – teigia Nadia Jamil.

Priežastys

Pasak Nacionalinio epilepsijos centro (NEC) JPMC, maždaug 70 procentų atvejų nėra konkrečių priežasčių ligai atsirasti. Likusieji atvejai – insultas, smegenų navikai, galvos traumos (pvz., įvykusios automobilio avarijos metu), infekcinės ligos (pvz., AIDS), įgimtos anomalijos (prenatalinis sužalojimas arba smegenų pažeidimas, atsiradęs prieš gimdymą), vystymosi sutrikimai (pvz., autizmas ar neurofibromatozė) yra veiksniai, kurie didina epilepsijos atsiradimą.

Simptomai

Pagrindinis epilepsijos simptomas yra kartotiniai traukuliai. Asmuo gali daryti nepaaiškinamus dalykus, tokius kaip staiga įsitempęs kūnas, blyškumas, kramtymas ar pasikartojantys nevalingi judesiai.

Gydymas

Diagnozuojant ligą atliekami įvairūs tyrimai, išsamiai analizuojamas įvykęs priepuolis. Ligai nustatyti svarbus EEG tyrimas (elektroencefalograma), kuris gali aptinki kurioje smegenų vietoje yra elektrinis aktyvumas.

Epilepsijos priepuoliai gali būti kontroliuojami vaistais nuo epilepsijos (VNE). Gydytojas nustato dozę pagal asmens amžių, lytį, bendrą sveikatos būklę ir priepuolių sunkumus. Būtina vartoti nustatytą dozę labai tiksliai.

Jei VNE neveikia, kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojama operacija ir taikomas chirurginis gydymas.

Atsargumo priemonės

Kai epilepsijos priepuoliai nekontroliuojami, būtina imtis tam tikrų atsargumo priemonių. Epilepsija sergantis asmuo turėtų vengti veiksmų, galinčių kelti pavojų jo gyvybei, pvz., vairuoti, dirbti aukštose patalpose. Sergantysis turėtų būti stebimas jei plaukia, dirba netoli atviros liepsnos ir pan.

Priepuolius gali sukelti tokie veiksniai kaip neišgerti vaistai, vartojami narkotikai ir alkoholiniai gėrimai, miego trūkumas ir kitos narkotinės medžiagos.

Ką daryti, jei žmogų ištiko epilepsijos priepuolis?

  • Nepanikuokite – jums svarbu išlikti ramiam, kad galėtumėte padėti.
  • Apsaugokite asmenį nuo galimų sužalojimų – padėkite išvengti staigaus kritimo, švelniai paguldykite ant grindų. Pašalinkite visus daiktus, kurie gali pakenkti asmeniui.
  • Padėkite ką nors minkšto po galva – jei priepuolio ištiktas žmogus ant žemės, galvą pasukite į vieną pusę ir atlaisvinkite drabužius aplink kaklą. Padėkite kažką minkšto po galva.
  • Nieko nedarykite – nieko nepilkite ir nedėkite į burną (vandens, šaukšto, audinio). Galite žmogui pakenkti.
  • Užsirašykite/nufilmuokite – užsirašykite ar nufilmuokite epilepsijos priepuolį, kad sergantysis ji galėtų perduoti gydytojui. Atkreipkite dėmesį į kūno judesius per priepuolį, kiek laiko jis truko, kaip žmogus reagavo po jo, ar nepatyrė sužalojimų.

Visą straipsnį skaitykite  www.thenews.com.pk