Julijus Cezaris. Liga jam nesutrukdė

Gajus Julijus Cezaris (lot. Gaius Julius Caesar, 100 m. pr. m. e. liepos 13 d. – 44 m. pr. m. e. kovo 15 d.) – Romos valstybės veikėjas, karvedys, rašytojas.

Net ir praėjus dviem tūkstančiams metų po mirties, Julijus Cezaris išlieka viena iškiliausių istorinių asmenybių. Jis sukūrė tokią Romą, kokią pažinojo daugelis kartų.

Cezaris kilo iš senos patricijų Julijų giminės, gavo gerą išsilavinimą ir jaunystėje įsijungė į politinį gyvenimą. 58 m. pr. Kr. trisdešimt dvejų metų Julijus buvo paskirtas valdyti tris užsienio provincijas, pavaldžias Romai: Kisalpiną, Galiją (Šiaurės Italiją), Iliriką (šiandieninės Jugoslavijos pakrantės regionus) ir Narboną Galiją (pietinę Prancūzijos pakrantę). Be to, tuo metu jis vadovavo keturiems romėnų legionams — maždaug dvidešimčiai tūkstančių vyrų.

44 m. pr. Kr. vasarį jam buvo pasiūlyta karūna, bet jos atsisakė. Aukštas Cezario postas nenuramino jo oponentų. 44 m. pr. Kr. kovo mėnesį senato susirinkime grupė sąmokslininkų Cezarį nužudė.

Julijus Cezaris buvo viena talentingiausių politinių figūrų istorijoje. Šis žmogus buvo sėkmingas politikas, puikus karvedys, oratorius ir rašytojas. Jo knyga (“Galų karo užrašai”) apie galų užkariavimą ilgai buvo laikoma literatūros klasika. Cezaris buvo drąsus, energingas ir gražus. Jis buvo pagarsėjęs donžuanas ir net pagal leidžiamus to meto standartus buvo laikomas ištvirkusiu. (Jo garsiausias meilės nuotykis, žinoma, romanas su Kleopatra.)

Cezario charakteris buvo dažnai kritikuojamas. Jis troško valdžios ir naudojosi savo politine padėtimi, norėdamas praturtėti. Tačiau, priešingai daugeliui ambicingų politikų, Cezaris nesielgė klastingai ar negarbingai. Jis buvo žiaurus ir brutalus, kariaudamas su galais, tačiau didžiai kilniaširdis su savo įveiktais oponentais romėnais.

Julijaus Cezario citatos

Atėjau, pamačiau, nugalėjau.

Dar ir dabar nevėlu grįžti atgal, tačiau, jei tik pereisime šį tiltelį, viską teks spręsti ginklais.

Didžiausias priešas slepiasi ten, kur mažiausiai tikiesi jį rasti.

Kaip taisyklė, vyrai labiau nerimauja dėl to, ko negali matyti, o ne dėl to, ką gali.

Neturime bijoti nieko, išskyrus save pačius.

Vyrai mielai tiki tuo, kuo nori tikėti.


Parengta remiantis  

http://www.enciklopedija.lt/julijus-cezaris/   

http://www.dienoscitata.lt/julijus_cezaris

Iliustracijos  

 www.google.lt/search?q=julijus+cezaris

www.google.lt/search?q=julijus+cezaris+photo