Klausimai / atsakymai

AR GALIMA VAIRUOTI SERGANT EPILEPSIJA? 

Pagal galiojančius šiuo metu teisės aktus, vairuoti po priepuolio negalima vienerius metus. Vairuoti neleidžiama vaistų mažinimo laikotarpiu ir dar pusę metų po sumažinimo. Apie buvusį priepuolį pačiam jokių institucijų informuoti nereikia.


 

MANO ARTIMAJAM NESENAI NUSTATĖ EPILEPSIJĄ. KAIP ELGTIS PRIEPUOLIO METU? 
Svarbiausia – išlaikyti ramybę. Žvilgtelėkite į laikrodį ir įsiminkite priepuolio pradžią bei pabaigą. Atvykus greitajai pagalbai, pasakykite medikams apie priepuolio trukmę.
Nereikia sergančiojo laikyti už kojų ar rankų ir tokiu būdu sustabdyti traukulius. Tokiais veiksmais galima pakenkti ir sau, ir sergančiajam. Suteikiant pirmąją pagalbą reikia saugoti galvą nuo galimų sumušimų. Padėkite ligoniui ką nors po galva. Namuose tiks maža pagalvėlė, o parduotuvėje, gatvėje, autobuse – rankinė, sulankstytas švarkas, striukė. Jei žmogus ryši kaklaraištį ar šaliką, atlaisvinkite mazgą, kad neveržtų kaklo.
Prasidėjus traukuliams nieko nedėkite ligoniui į burną. Daiktai gali patekti į ryklę ir sukelti sunkius padarinius.
Paprastai po priepuolio žmogus užmiega. Nereikia jo žadinti.
Kai traukuliai praeina, atsistokite ligoniui iš dešinės pusės. Paimkite jo dešinę ranką ir ištieskite ją į šalį. Kairę ranką uždėkite ant dešiniojo skruosto. Tada sulenkite per kelį kairę koją ir staigiu judesiu paverskite žmogų ant dešinio šono. Tokioje padėtyje putos išbėgs iš nukentėjusiojo nosies ir burnos, o jis galės laisvai kvėpuoti.
Būkite šalia, kol įsitikinsite, kad žmogus pasijuto gerai. Per tą laiką neleiskite jam nieko valgyti ar gerti.
Greitąją medicinos pagalbą kvieskite šiais atvejais:

  1. žmogus priepuolio metu patyrė traumą;
  2. prasidėjus priepuoliui žmogui sunku kvėpuoti;
  3. priepuoliai būna vienas po kito, o ligonis neatgauna sąmonės;
  4. priepuolis trunka ilgiau nei 5 minutes.

 

AR RŪKYMAS GALI IŠPROVOKUOTI EPILEPSIJOS PRIEPUOLĮ?
Rūkymas neabejotinai stipriai pavojingas širdies-kraujagyslių sistemai, vystosi aterosklerozė, dėl to gali ištikti miokardo infarktas, insultas. Rūkymas – plaučių vėžio priežastis, dėl ko mirštama. Epilepsijos saikingas rūkymas neturėtų veikti, bet labai gausus rūkymas, didlis nikotino kiekis stipriai toksiškas, todėl negalima teigti, jog visiškai neūmina epilepsijos priepuolių.