Dalyvauk apklausoje – įvertink paslaugų poreikį sergantiems epilepsija!

Kiekvienais metais vasario antrąjį pirmadienį minima Europos epilepsijos diena! Lietuvos epilepsija sergančiųjų sąjunga EPILĖ kasmet atlieka tyrimą, kurio tikslas – įvertinti sergančiųjų epilepsija pagalbos paslaugų poreikį, sunkumus įsidarbinant bei psichologinę savijautą.
Kviečiame dalyvauti apklausoje! Apibendrinti tyrimo duomenys bus pristatomi visuomenei konferencijos žiniasklaidai metu. Pristatymo metu bus siekiama atkreipti visuomenės ir valstybinių institucijų dėmesį bei supažindinti su kokiais sunkumais susiduria epilepsija sergantys asmenys.
Ši anketa yra anoniminė, skirta suaugusiems asmenims, sergantiems epilepsija. Prašome atsakyti į pateiktus klausimus iki 2022 m. vasario 04 d. apklausa.lt/f/epilepsija

2021 m. atlikto anonimimio tyrimo duomenų apžvalga

2021 m. atlikto anonimimio tyrimo duomenimis paaiškėjo, kad ketvirtadalis apklaustųjų priepuolius patiria keletą kartų per mėnesį. Galime pasidžiaugti, kad panašiam procentui asmenų, vartojant gydytojo tinkamai parinktus vaistus, priepuolius pavyksta sėkmingai kontroliuoti. Dažniausiai sergantieji epilepsija vartoja 1 – 2 vaistus nuo epilepsijos (VNE). Deja, neretu atveju, pirmą kartą paskyrus VNE ligos nepavyksta sėkmingai sukontroliuoti dėl daugybės skirtingų ligos formų/rūšių bei skirtingo organizmo reakcijos į medikamentus.
Buvo domėtasi, kaip sergantieji vertina įvairių specialistų paslaugų poreikį kartą per mėnesį. Remiantis pateiktais atsakymais didžiausias poreikis yra epileptologų/neurologų, psichologų bei mokymų programos, kurios, deja, Lietuvoje šiuo metu nėra.
Apmaudu, kad tik labai mažai daliai sergančiųjų teikiamos psichologo konsultacijos, kai jų poreikis neabejotinas. Apie 30% sergančių epilepsija asmenų, nuolat patiria depresijos simptomus ne tik dėl vartojamų vaistų šalutinio poveikio, bet ir dėl visuomenės neigiamo požiūrio.
Atlikus epilepsija sergnčių asmenų apklausą paaiškėjo, kad dauguma mano, jog visuomenės požiūris į juos neigiamas. Tai verčia sergančiuosius jaustis atstumtais ir nepilnaverčiais visuomenės nariais, slėpti ligą.